Mały Książe – Dobrze widzi się tylko wtedy gdy patrzy się sercem. Najważniejsze jest nie widoczne dla oczu

Dobrze widzi się tylko wtedy gdy patrzy się sercem. Najważniejsze jest nie widoczne dla oczu.

Mnie i jak myśle wielu innych ludzi zastanawia to zdanie. ?Jak to można patrzyć sercem? Przecież otacza nas realny świat w którym nie wiele ma do powiedzenia serce.? Jesteśmy zabieganymi ludźmi i zazwyczaj kierujemy się tym co widzimy, tym co można dotknąć, a nie uczuciami.
Jesteśmy społeczeństwem, które nie do końca wie co oznaczają te słowa, dlatego zacznę od wyjaśnienia tego zwrotu. ?Patrzeć sercem? to znaczy być wrażliwą osobą. Taką osobą która nie potyka się na krzywdzie ludzkiej. Lis obdarzył swego przyjaciela ogromnym darem. Przekazał mu złotą myśl: ?Dobrze widzi się tylko sercem. Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu?. Mały Książe dzięki tym słowom zrozumiał jaka jest wartość przyjaźni z różą. Zdał sobie sprawę ile dla niego liczyła i jak bardzo za nią tęskni. Bez niej czuł się samotny. W ogrodzie pełnym róż poczuł rozczarowanie, był pewien, ze jego róża jest jedyna na świecie. Nie mylił się, bo na swoja różę patrzył w wyjątkowy sposób. Wzajemnie ?oswoili się? ? należeli tylko do siebie. Natomiast zwrot ?Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu? przekazuje nam tak jakby ?nie wszystko złoto co się świeci?. Ciągle gdzieś biegniemy, musimy coś załatwić, ciągle brakuje nam czasu. Nie mamy kiedy zastanowić się, pomyśleć nad sensem naszego życia. Nie mamy kiedy porozmawiać z innym. Bliscy nam ludzie często potrzebują naszego wsparcia. Nie potrafimy tego zauważyć, ponieważ widzimy tylko ich pogodną twarz, którą starają się zasłonić swoje prawdziwe troski. To właśnie dzięki ?patrzeniu sercem? można pokonać nawet największe przeciwności losu. Ludzie, w których drzemie uczucie miłości są w stanie przeciwstawić się wszystkiemu, pokonać najtrudniejsze życiowe przeszkody: nieuleczalną chorobę, śmierć bliskiej osoby. Wartość ta pomaga w zawieraniu przyjaźni, kochaniu drugiej osoby czy w wychowywaniu dziecka. Wymaga niekiedy poświęcenia wygody, czasu czy pieniędzy, ale można odnaleźć piękno: radość oraz szczęście.
Myślę, że dostatecznie wyjaśniłem tą tezę z która bezsprzecznie się zgadzam. Mogę więc powtórzyć ? ?Dobrze widzi się tylko sercem. Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu?.

by:
Kamil