Czy warto czytać książki?

Szkoda, że obecnie czytamy tak mało. Przecież z książką można nie tylko przyjemnie spędzić czas, ale także dowiedzieć się z niej wielu interesujących rzeczy o życiu, świecie, ludziach.
Co do tego, że warto czytać książki nikt nie powinien mieć wątpliwości. Dowody na to postaram się przytoczyć w swojej pracy.
Uważam, że dzięki lekturom poszerzamy swoją wiedzę z różnych dziedzin życia, wbrew opiniom niektórych moich kolegów, którzy sądzą, że czytanie niewiele daje. Jako przykładem posłużę się powieścią Henryka Sienkiewicza pt. „Krzyżacy”. Przedstawia ona historię polski od śmierci królowej Jadwigi w 1399roku do bitwy pod Grunwaldem w 1410r., przekazaną w bardzo interesującej i łatwo przyswajalnej formie. Ciekawa fabuła sprawia, że czyta się ją z zapartym tchem.
Nie można również zaprzeczyć, że słowniki, encyklopedie także dostarczają nam wielu cennych informacji i myślę, że na pewno jeszcze nie zastąpi ich internet.
Z całą pewnością, ci których pasjonuje kultura odległych zakątków świata powinni sięgnąć po książkę, pt. „biała masajka”. Młoda Szwajcarka zakochuje się w Afrykańczyku, poślubia go i zamieszkuje w szałasie wraz z jego rodziną. Podporządkowuje się regułom Masajów. Kiedy rodzi córeczkę,a chorobliwa zazdrość męża niszczy jej życie jest zmuszona do ucieczki. Książka ukazuje życie Masajów i próbę podporządkowania się ich kulturze osoby z zewnątrz, mówi o różnicach kulturowych. Takie przykłady można by było mnożyć.
Kolejnym argumentem potwierdzającym tezę zawartą w temacie jest to, że czytanie jest lekarstwem na nudę. Kiedy mamy za dużo wolnego czasu, możemy zawsze sięgnąćpo ciekawą lekturę. Niezwykłe losy bohaterów sprawią, że zapomnimy o codzienności. Na pewno jedną z takich postaci jest Harry Potter. „Przebywając w jego towarzystwie” nigdy nie będziemy się nudzić.
Jestem także zdania, że książki pobudzają naszą wyobraźnię, równocześnie przenosząc nas w świat fantazji. Przykładem może być „władca pierścieni”.
Powszechnie sądzi się i nie bez racji, że czytanie pozytywnie wpływa na styl, ortografię i interpunkcję naszych prac. Popełniamy mniej błędów, a dzięki bogatszemu słownictwu wypracowania i wypowiedzi ustne stają się ciekawsze i pełniejsze. Czytając utwory powstałe w odległych epokach literackich poznajemy wiele archaizmów, którymi posługiwali się nasi przodkowie. Należy wspomnieć tutaj dzieła Mikołaja Reja, Jana Kochanowskiego, czy powieści historyczne Henryka Sienkiewicza.Nie należy zapominać również o tym, że postępowanie bohaterów, ich cechy często stają się dla czytającego wzorem do naśladowania. Wystarczy wspomnieć chociażby o bohaterze powieści „w pustyni i w puszczy” Stasiu Tarkowskim. Z narażeniem własnego życia opiekował się swoją przyjaciółką. Jest dla nas postacią pozytywną, z której powinniśmy brać przykład. Takich przykładów w literaturze mamy bardzo dużo.
Dodatkowym argumentem potwierdzającym, że warto czytać może być fakt, iż problematyka poruszana w książkach dostarcza wielu tematów do rozmów z przyjaciółmi i zmusza do zastanowienia się nad sobą i światem. Na uwagę zasługują w tym względzie przede wszystkim utwory ukazujące przemianę bohaterów, ich rozwój psychiczny czy fizyczny, dorastanie do podejmowania trudnych decyzji. Powołam się tutaj na powieść pt. „Ten obcy” Ireny Jurgielewiczowej. Postępowanie Uli i Zenka budzi wiele emocji. Wspólnie z przyjaciółmi zastanawialiśmy się nad nim. Doszliśmy do wniosku, że w każdej sytuacji należy być uczciwym i starać się zrozumieć czasem postępowanie dorosłych.
Myślę, że dowiodłam, iż książki powinny odgrywać w życiu każdego człowieka dużą rolę. Należy więc znacznie częściej po nie sięgać.