Prace, ściągi, wypracowania, liceum, gimnazjum
Cytat: Wszyscy ludzie, którzy naprawdę wierzą w siebie, znajdują...
Nawigacja

Strona Główna Strona Główna
Reklama Ćwiczenia z matematyki
Reklama Reklama
Reklama Tanie telefony GSM!
Szukaj Szukaj
Prace Prace
Linki Linki
Plagiat Plagiat
Biblioteka Biblioteka
Cytaty Cytaty
Maksymy Maksymy
Przysłowia Przysłowia
Odmiany słów Odmiany słów
Popularne błędy językowe Popularne błędy
Prasówki, krótkie informacje na WOS Prasówki WOS
Dodaj prace Dodaj prace
Hosting zdjęć Hosting zdjęć
Darmowe aliasy www.ofu.pl Aliasy bez reklam
Kontakt reklama Kontakt reklamowy

Słowniki

Słownik angielsko - polski i polsko - angielski Słownik, tłumacz
Słownik angielsko - polski i polsko - angielski Słownik en-pl
Słownik niemiecko - polski i polsko - niemiecki Słownik de-pl

Język polski

Dodaj prac Antyk i Biblia
Średniowiecze Średniowiecze
Renesans Renesans
Barok Barok
Oświecenie Oświecenie
Romantyzm Romantyzm
Pozytywizm Pozytywizm
Młoda Polska Młoda Polska
Młoda Polska XX lecie
Współczesność Współczesność
Język polski - inne Język polski - inne
Matura Matura

Inne Języki

Język angielski Język angielski
Popularne zwroty w języku angielskim Język angielski - idiomy
Język angielski Język niemiecki

Inne przedmioty

Architektura Architektura
Architektura Biologia
Budownictwo Budownictwo
Chemia Chemia
Ekonomia Ekonomia
Filozofia Filozofia
Finanse Finanse
Fizyka Fizyka
Geografia Geografia
Historia Historia
Informatyka Informatyka
Integracja europejska Integracja europejska
Marketing Marketing
Matematyka Matematyka
Mechanika Mechanika
P.O P.O
Pedagogika Pedagogika
Prawo Prawo
Psychologia Psychologia
Rachunkowość Rachunkowość
Socjologia Socjologia

Mapa prac Mapa prac

Zobacz
Ostatnie prace
Życie we francuskim ...
Przemiana Marka Wini...
Lektura "Antygona" -...
Szkółka niedzielna -...
Czy życie na Ziemi j...
"Pan Wołodyjowski" H...
List do Ojca Święteg...
Jak wyobrażam sobie ...
Podaj przykłady komi...
Stajesz się odpowied...
Plan wydarzeń lektur...
Charakterystyka poró...
Porównaj "Bogurodzic...
Moje spotkanie z Duchem

Nowość!
Prace: Renesans
MAKBET
MAKBET – główna postać. Ma posiadłość w Invernes .Jest wasalem i bliskim krewnym króla Szkocji – Dunkana. Dowodzi jego wojskiem w wojnie z królem Norwegii – Swenem. Przepowiednia czarownic pobudza w nim żądzę władzy
Liczba Czytań: 5120
Czytaj

Mikołaja Reja Krótka rozprawa między trzema osobami
Mikołaja Reja Krótka rozprawa między trzema osobami, Panem, Wójtem a Plebanem, Którzy i swe, i innych ludzi przygody wyczytają [wyliczają], a takież i zbytki, i pożytki dzisiejszego świata Dialogiem zwykło się określać utwór literacki złożony z wyodrębnionych wypowiedzi dwu lub więcej osób, nie mający jednak charakteru dramatyczno-scenicznego. Ukształtował się na pograniczu literatury i twórczości filozoficznej. Renesans odziedziczył dwie jego tradycje: antyczny dialog prozą typu platońskiego, wierszowany dialog typu średniowiecznego. Oba - zwane najróżniej, najczęściej rozmowami czy rozprawami - służyły w wieku XVI skutecznie sporom obywatelskim i, przede wszystkim, religijnym.
Liczba Czytań: 14186
Czytaj

Mit arkadyjski w twórczości Reja i Kochanowskiego
Mit arkadyjski w twórczości Reja i Kochanowskiego U Kochanowskiego motyw arkadii pojawia się w pieśni Panny XII. Poeta wyraża tu pochwałę życia wiejskiego i stworzonego przez ten model typ egzystencji ludzkiej. Jest to ideał szlachcica, który prowadzi samowystarczalny pod względem materialnym tryb życia :
Liczba Czytań: 19427
Czytaj

Model postawy czlowieka i obywatela zawarty w tworczosci Mikolaja Reja
Model postawy czlowieka i obywatela zawarty w tworczosci Mikolaja Reja. Zywot czlowieka poczciwego Mikolaja Reja jest utworem parentycznym - czyli propagujacym pewien typ osobowosci, ktory m a byc wzorem cnot dla czytelnikow wspolczesnych autorowi. W tym przypadku ideal to poczciwy ziemianin - czyli szlachcic, wlasciciel dobr ziemskich, wiodacy prawy i spokojny zywot na swoich wlosciach. Rej podaje wiele pouczen jak wychowywac mlodego czlowieka, co z nim czynic , gdy nadchodzi wiosna - dziecinstwo, lato - mlodosc, jesien - wiek dojrzaly, zima - starosc.
Liczba Czytań: 8699
Czytaj

Odprawa poslów greckich Jana Kochanowskiego (zwiazki z tragedia antyczna)
Czas trwania akcji ograniczyl sie do jednej doby.- Wystepowanie chóru pelniacego role komentatora, który nie mial bezposredniego wplywu na przebieg akcji a tylko snul refleksje i rozwazania.-Zachowanie zasady wystepowania trzech osób. - Wystepowanie dwóch form podawczych: monologu i dialogu.- Kompozycja utworu zblizona do Antygony Sofoklesa.
Liczba Czytań: 6079
Czytaj

Odprawa posłów greckich Jana Kochanowskiego
Odprawa1 posłów greckich Jana Kochanowskiego Podana na teatrum przed Królem jego Mścią i Królową jej Mścią w Jazdowie2 nad Warszawą. Dnia 12 stycznia roku pańskiego 1578, na feście u Jego Mści Pana Podkanclerzego Koronnego.3 Odprawa - jako dzieło sztuki dramatyczno-teatralnej - nie jest szczególnie wybitnym osiągnięciem, ale jest pierwszą po polsku napisaną oryginalną tragedią. Temat utworu został zaczerpnięty z legend o wojnie trojańskiej, ale autor nadał wydarzeniom koloryt polski, dlatego też już współcześni treść dramatu odczytali jako bezkompromisowe potępienie samowoli i braku patriotyzmu, a jej zakończenie jako pobudkę wojenną mającą zachęcić szlachtę do wyprawy na Moskwę. Streszczenie Tekst tragedii poprzedza list Kochanowskiego do Jana Zamoyskiego
Liczba Czytań: 9687
Czytaj

ODRODZENIE Wstępna charakterystyka
ODRODZENIE. Wstępna charakterystyka odrodzenia. 1. Odrodzenie -nowy prąd w literaturze i sztuce, a przede wszystkim nowe spojrzenie na człowieka i sprawy jego życia na ziemi. 2. Czas trwania tej epoki -we Włoszech, które były kolebką renesansu -od końca wieku XIV poprzez wiek XV i XVI, w innych krajach europejskich od końca wieku XV do początku wieku XVII. 3. Nazwa ?odrodzenie? wprowadzona przez włoskiego malarza i architekta Giorgio Vasari dla odróżnienia tej epoki od średniowiecza niesłusznie kojarzonego z cofnięciem się kulturowym. 4. Inne nazwy stosowane w odniesieniu do tej epoki: a) renesans -z języka francuskiego znaczy odrodzenie; nazwa ta sygnalizowała właśnie odrodzenie się antycznej kultury i literatury greckiej i rzymskiej traktowanej w tej epoce jako wzór do naśladowania, b) humanizm -nazywany również humanizmem renesansowym (od łac. słów homo -człowiek, humanus -ludzki, humus -ziemia) z uwagi na to, że stawiano wówczas w centrum zainteresowania człowieka i sprawy jego życia na ziemi zgodnie z naczelnym hasłem epoki ?człowiekiem jestem i uważam, że nic co ludzkie nie powinno mi być obce? (słowa te pochodzą z komedii pt.
Liczba Czytań: 30592
Czytaj

Optymizm
Optymizm (z łacińskiego optimus – najlepszy), postawa człowieka wyrażająca się w dostrzeganiu przede wszystkim pozytywnych stron życia, przewidywaniu, że przyszłość przyniesie coś nowego i lepszego, w sposobie myślenia, że nigdy nie jest tak, aby wszystko było stracone, zawsze można bowiem znaleźć inne, lepsze wyjście z danej sytuacji.
Liczba Czytań: 1718
Czytaj
Strona 3 z 8 < 1 2 3 4 5 6 > >>
Copyright www.esciagi.info © 2006 - 2011 Kontakt | Regulamin korzystania z serwisu