Prace, ściągi, wypracowania, liceum, gimnazjum
Cytat: Żyje się za pieniądze, ale nie należy żyć dla pieniędzy. ...
»
Nawigacja

Strona Główna Strona Główna
Reklama Ćwiczenia z matematyki
Reklama Reklama
Reklama Tanie telefony GSM!
Szukaj Szukaj
Prace Prace
Linki Linki
Plagiat Plagiat
Biblioteka Biblioteka
Cytaty Cytaty
Maksymy Maksymy
Przysłowia Przysłowia
Odmiany słów Odmiany słów
Popularne błędy językowe Popularne błędy
Prasówki, krótkie informacje na WOS Prasówki WOS
Dodaj prace Dodaj prace
Hosting zdjęć Hosting zdjęć
Darmowe aliasy www.ofu.pl Aliasy bez reklam
Kontakt reklama Kontakt reklamowy

Słowniki

Słownik angielsko - polski i polsko - angielski Słownik, tłumacz
Słownik angielsko - polski i polsko - angielski Słownik en-pl
Słownik niemiecko - polski i polsko - niemiecki Słownik de-pl

Język polski

Dodaj prac Antyk i Biblia
Średniowiecze Średniowiecze
Renesans Renesans
Barok Barok
Oświecenie Oświecenie
Romantyzm Romantyzm
Pozytywizm Pozytywizm
Młoda Polska Młoda Polska
Młoda Polska XX lecie
Współczesność Współczesność
Język polski - inne Język polski - inne
Matura Matura

Inne Języki

Język angielski Język angielski
Popularne zwroty w języku angielskim Język angielski - idiomy
Język angielski Język niemiecki

Inne przedmioty

Architektura Architektura
Architektura Biologia
Budownictwo Budownictwo
Chemia Chemia
Ekonomia Ekonomia
Filozofia Filozofia
Finanse Finanse
Fizyka Fizyka
Geografia Geografia
Historia Historia
Informatyka Informatyka
Integracja europejska Integracja europejska
Marketing Marketing
Matematyka Matematyka
Mechanika Mechanika
P.O P.O
Pedagogika Pedagogika
Prawo Prawo
Psychologia Psychologia
Rachunkowość Rachunkowość
Socjologia Socjologia

Mapa prac Mapa prac

Zobacz
Ostatnie prace
Życie we francuskim ...
Przemiana Marka Wini...
Lektura "Antygona" -...
Szkółka niedzielna -...
Czy życie na Ziemi j...
"Pan Wołodyjowski" H...
List do Ojca Święteg...
Jak wyobrażam sobie ...
Podaj przykłady komi...
Stajesz się odpowied...
Plan wydarzeń lektur...
Charakterystyka poró...
Porównaj "Bogurodzic...
Moje spotkanie z Duchem

Nowość!
Prace: Biologia
Bakterie
Czynności życiowe Odżywianie-(samożywne i cudzożywne) jest to dostarczenie organizmowi złożonych związków organicznych (węglowodorów, lipidów, białek), stanowiący punkt wyjścia do syntezy wszystkich niezbędnych substancji a także źródło energii dla organizmów. Podział bakterii za względu na odżywianie- heterotroficzne (cudzożywne)- saprofity i roztocza (pobierają pokarm np. ze szczątków roślin; komensale; pasożyty- bakterie chorobotwórcze. Autotroficzne (samożywne potrafią przyswoić dwutlenek węgla)- fotosyntezujące (pobierają energię z fatonów Światła słonecznego). Beztlenowe (zielone lub purpurowe), tlenowe (sinice). -chemosyntezujące (energię pobierają z reakcji utlenienia określonych związków nieorganicznych, wykorzystujące źródło energii do syntezy związków organicznych, reakcji utleniania związków nieorganicznych) Podział bakterii ze względu na oddychanie- Oddychanie wewnątrz komórkowe- proces uwolnienia energii z rozkładanych związków organicznych. Energia ta gromadzona w ATP i innych związkach wysokoenergetycznych służy do przeprowadzenia przez komórkę syntezy własnych składników do aktywnego, do aktywnego transportu substancji przez błonę komórkową oraz do poruszania się.
Liczba Czytań: 3276
Czytaj

Bakterie
Bacteria, Schizomycetes), jedna z gromad królestwa bezjądrowych obejmująca organizmy jednokomórkowe o różnych kształtach (ziarenkowce, pałeczki, laseczki, przecinkowce i śrubowce), które mogą się łączyć, tworząc dwoinki, łańcuszki luźno powiązanych komórek (paciorkowiec), nieregularne skupienia (gronkowiec) lub regularne prostopadłościany (pakietowiec).
Liczba Czytań: 4892
Czytaj

Bakterie - pojęcia
środka konserwującego(np.fenolu,formaliny)Chroni przed zarażeniem się różnymi chorobami(np.grypa) SUROWICA - osocze krwi pozbawione białka fibrynogenu(włócznika).
Liczba Czytań: 3731
Czytaj

Bakterie chorobotwórcze
Bakterie przenikają do organizmu człowieka głównie przez układ pokarmowy i oddechowy, tzn. dostają się wraz z pożywieniem, płynem (czerwonka), jak również wraz powietrzem wdychanym do płuc. W swojej pracy chciałbym opisać jedną z chorób wywoływanych przez bakterie, a mianowicie Dur brzuszny : Dur brzuszny (tyfus brzuszny) jest to epidemiczna ostra choroba zakaźna wywołana przez pałeczkę duru brzusznego SalmoneIla typhi. Zakażenie następuje przez kontakt z chorym lub jego wydalinami, przez zakażoną wodę i produkty. Najczęściej zachorowania na dur brzuszny występują w lecie i jesienią. Główne zmiany chorobowe zachodzą w jelicie cienkim. Okres wylęgania wynosi 10-14 dni. Objawy: stopniowe narastanie gorączki, ból głowy, nieżyt górnych dróg oddechowych. Po kilku dniach gorączka wynosi 39-40° C i stale się utrzymuje na tym poziomie. Poza tym występuje: bakteriemia, odurzenie, wysypka skórna (różyczka durowa), zmiany w układzie limfatycznym, powiększenie śledziony, objawy ze sczasy przewodu pokarmowego takie jak: biegunki, 2; 2em zaparcia, wymioty.
Liczba Czytań: 9542
Czytaj

Bakterie świecące
Niektóre bakterie świecące żyją w symbiozie z pewnymi organizmami morskimi zasiedlając narządy świetlne tych zwierząt. Taką "zapożyczoną" zdolnością świecenia charakteryzuje się wiele gatunków ryb głębinowych i mątw.    
Liczba Czytań: 2424
Czytaj

BEZKRĘGOWCE - EWOLUCJA UKŁADU ODDECHOWEGO
Większość oddycha całą powierzchnią ciała. Komórki gruczołowe ich naskórka wydzielają śluz, dzięki czemu powierzchnia ciała jest stale wilgotna. Tlen z powietrza rozpuszcza się w śluzie i poprzez powłoki ciała dyfunduje do sieci naczyń włosowatych tuż pod zewnętrzną warstwą komórek naskórka. U wieloszczetów (Nereida) dodatkowo funkcję narządu wymiany gazowej pełnią skrzela w postaci unaczynionych wyrostków powłok ciała - wąsów skrzelowych - osadzonych na parapodiach. STAWONOGI U poszczególnych grup układ oddechowy jest rozmaicie ukształtowany. Drobne, planktonowe skorupiaki (oczlik, rozwielitka) oddychają całą powierzchnią ciała.
Liczba Czytań: 5991
Czytaj

BEZKRĘGOWCE- TEST PRZEKROJOWY
c) sporowców d) robaków płaskich e) obleńców
Liczba Czytań: 19051
Czytaj

BIAŁOWIESKI PARK NARODOWY
Świat zwierząt BPN nie ustępuje bogactwem i różnorodnością gatunkową florze. Szacuje się, iż fauna rezerwatu ścisłego liczy przeszło 8000 gaunków, wśród których dominują bezkręgowce, głównie owady. Niestety z powodów działalności człowiekach w minionych wiekach z terenu Puszczy białowieskiej zniknęły takie gatunki, jak: tur, rosomak, norka europejska i turpan, a z ptaków sokół wędrowny oraz prawdopodobnie orlik grubodzioby. Największym zwierzęciem BPN i całej Europy jest żubr. Przed 2000 lat zamieszkiwał on prawie całą Europę, za wyjątkiem Skandynawii. Wyróżniamy dwa podgatunki żubra: górski czyli kaukaski oraz nizinny czyli białowieski. Do początku XX wieku przetrwały one w naturalnych warunkach wyłącznie w Puszczy Białowieskiej i na Kaukazie. W 1919 roku na skutek działań wojennych i kłusowników żubry w Puszczy wymarły, a ich los w 1926 roku podzielił żubr z Kaukazu. W 1923 polscy uczeni założyli MIĘDZYNARODOWE TOWARZYSTWO OCHRONY ŻUBRA. Rok później stworzyli oni spis wszystkich żubrów, które pozostały w ogrodach zoologicznych. Ich liczba wyniosła 54 osobniki. Na skutek wielu działań na jesień 1929 do Puszczy Białowieskiej powraca żubr. Nie wypuszczono ich jednak na wolność z obawy na nieprzystosowanie się osobników żyjących od urodzenia w niewoli i kłusowników. II wojnę światową przetrwało 17 żubrów. Dalsze sukcesy w hodowli umożliwił w 1952 wypuszczenie pierwszych zwierząt na wolność. Pięć lat później naukowcy otrzymali namacalny dowód na przyjęcie się żubrów na terenia PNB, ponieważ doszło wówczas do pierwszych narodzin na wolności. Do zimy 1987 roku po polskiej częsci puszczy znajdowało się, że znajduje się 208 zwierząt tego gatunku, a szacunki na temat liczby żubrów u naszego wschodniego sąsiada mógł pozwalać sądzić, że w całej puszcy jest ich dwa razy tyle. Żubr ma różne wymiary. Jego waga waha sie od tony, do 700 kg. Wzrost wynosi około 185 cm, a długość 280 cm. W ścisłym rezerwacie występują także takie gatunki, jak: jelenie, sarny, dziki, a czasami pojawiały się łosie. Z drapieżników stale żyją tu: wilki, rysie, lisy, z mniejszych zaś kuny leśne, gronostaje, tchórze, łasice, jenoty i borsuki. Nad wodami można spotkać wydrę lub bobry. Na skraju lasu można dostrzec zająca szaraka, a w jego głębi oraz na torfowiskach niskich nielicznie występuje zając bielak, gatunek chroniony. Przedstawicielami drobnych gryzoni są natomiast: wiewiórka, koszatka i popielica oraz rzadko - smużka. W warstwie runa żyją: nornica ruda, mysz wielkooka leśna, a na torfowiskach niskich także norniki - północny i zwyczajny. Z ssaków owadożernych najpospolitszymi są ryjówki - aksamitna i malutka. Z rzadszych gatunków ptaków na uwagę zasługują: żuraw, bocian czarny, jarząbek, orlik krzykliwy, kobuz, jastrzębie - krogulca i gołębiarza, 8 gatunków dzięciołów, w tym rzadkie - trójpalczsaty, sóweczka, kruka, orzechówka oraz muchówka - białoszyja i mała. Szczególnie bogatą grupą są bezkręgowce, a w szczególności owady.
Liczba Czytań: 8874
Czytaj
Strona 3 z 79 < 1 2 3 4 5 6 > >>
Copyright www.esciagi.info © 2006 - 2011 Kontakt | Regulamin korzystania z serwisu