1. Wymień zdolności układu nerwowego i podaj jego plan.
Układ nerwowy człowieka dzieli się na ośrodkowy i obwodowy. Do układu nerwowego ośrodkowego zalicza się mózgowie umieszczone w jamie czaszki oraz rdzeń kręgowy znajdujący się w kanale kręgowym. Układ nerwowy obwodowy tworzą nerwy czaszkowe oraz rdzeniowe i należące do nich zwoje nerwowe, będące skupiskami komórek czuciowych dróg dośrodkowych. Podstawową jednostką układu nerwowego jest neuron, czyli komórka nerwowa wraz z wypustkami. Miejsce zetknięcia się dwóch neuronów to synapsa. Komórki nerwowe charakteryzują się tym, że w ich jądrze (protoplazmie) przebiegają drobne włókna nerwowe (neurofibryle). Wszystkie neurony można podzielić na:
odśrodkowe (ruchowe) – mają zakończenia w narządach;
dośrodkowe (czuciowe) – rozpoczynają się na obwodzie w specjalnych urządzeniach, które określamy mianem odbiorczych – receptory;
kojarzeniowe – łączące dwa poprzednie.
Neurony czuciowe doprowadzają do OUN sygnały o wszystkich zjawiskach zachodzących w świecie zewnętrznym, a tym samym w ustroju. Bodźce nadchodzące do OUN zmieniają się w podniety, które są przekazywane za pośrednictwem neuronów ruchowych z powrotem na obwód do narządów wykonawczych. Komórki nerwowe są więc szczególnie przystosowane do szybkiego przewodzenia i przekazywania podniet, a także ich wytwarzania w pewnych określonych warunkach, wywoływanych przebiegiem procesów przemiany materii lub oddziaływaniem hormonów.
2. Czy neuryty i dendryty to to samo?
Nie. Neuryty i dendryty różnią się od siebie głównie tym, ... [
Przejdź Dalej ]